Avokadolu Yüz Maskesi

avokado_yuz_maskesi

Kış mevsimi başlamadan cildime bakım yapmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek istiyorum. Cildime çok özen gösterdiğim söylenemez ama en azından şanslı bir cilde sahip olduğumu düşünüyorum. Ayrıca beslenmeme ve bol bol su içmeye de dikkat ediyorum. Tabi bu aylarda cildim ekstra neme ihtiyaç duyuyor. Kozmetik ürünlere bir ton para verip ürünlerin bir iki kullanımdan sonra bir köşeyi süslemesindense, avokadoyla cildime uygun maskeyi hazırlamak beni çok motive etti : ) Avokadoyla gönül bağım olduğu için avokado maskelerinin de hayatımın bir parçası olacağını düşünüyorum : )

Avokado maskesinden etrafımdaki arkadaşlarıma bahsedince, ben onu maske yapamam, yazık olur avokadoya şeklinde yorumlar aldım. Aslında bir maske için 50-75 gr civarında bir avokado kullanmanız yeterli oluyor. Eğer yazık olacağını düşünüyorsanız, bence cildimiz de avokadoyu hak ediyor : ) , bir avokadoyu kesip birazını maske olarak kullanıp, geri kalan kısmını da salatanıza katabilirsiniz.

Özellikle cilt kırışıklıklarına çok iyi gelen bu meyveyle her cilt tipine göre maske hazırlamak mümkün. Avokado içerisinde A, B, D, E, H, K vitaminleri ve doymamış yağ asitleri barındır. Avokado maskesinin faydaları saymakla bitirilemiyor. Cildi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı korur. Cilt problemlerini onarır, kırışıklıkları giderir.  İnanılmaz bir nem kaynağıdır ve düzenli kullanıldığında cildi çok yumuşak yapar. İlk denemeden sonra bile farkı kolayca anlıyorsunuz.

Ben karma cilt yapısında sahibim: T bölgesi daha yağlı, diğer kısımlar kuru.

Uyguladığım maskenin tarifi

 Malzemeler:

  • ¼ Olgun Avokado ( 50 – 75 gr civarında)
  • 1 tatlı kaşığı Bal
  • 1 çay kaşığı Badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Avokadoyu soyup üzerine bal ve badem yağını ilave ettikten sonra pürüzsüz hale getirin. Maskeyi pürüzsüz hale getirmek için blenderın içine koydum. Malzeme çok az olduğu için çok küçük de olsa biraz pütürlü parçalar kaldı, çok da sorun değil bence : ) Aynanın karşısında güzelce maskenizi cildinize sürün. Maske bekledikçe kararacaktır, bu yüzden maskeyi hazırladığınız zaman tüketmeniz gerekiyor. 20 dakika bekledikten sonra cildinizden ovalayarak ılık suyla temizleyin. Ovaladıkça cildinizde peeling etkisi de yaratmış olacaksınız. Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Ben bundan sonra uygulayacağım : )

Bazı tariflerde sadece avokadoyla maske hazırlamanızı öneriyor ama avokado maskesine eklediğiniz malzemeler de cildinize iyi gelecektir.

Bir de maskeyi peeling yapılmış cilde uygulamanızı öneriyorlar.

Cildinize iyi bakın : )

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yazın