Mangolu Avokadolu Smoothie

avokado_mango

Etiyopyalı bir arkadaşımdan öğrendiğime göre, Etiyopyalılar avokado ve mangoyu birlikte, üzerlerine biraz lime ekleyerek yiyorlarmış. Hayal edince siz ne düşündünüz bilemiyorum ama ben bu smoothieyi içince nedenini çok daha iyi anladım : )  Avokado, mango ve muz sırasıyla en sevdiğim meyveler. İşte bu nedenledir ki bu smoothie kendi yaptığım smoothieler arasında en beğendiğim oldu. Siz de deneyin bakalım damak zevkinize uyacak mı?

Bizim ülkemizde avokado üretimi ve tüketimi her geçen sene artıyor. Ancak mango için üretimde yolun başındayız, o yüzden tüketim de ona göre kısıtlı. Birkaç seneye Ailemin Bahçesi’nin mangolarını yemeye hazır olun, fidanlarımız son hızla büyüyorlar : )

Bu smoothie de şeker, bal, tatlandırıcı, süt, yoğurt yok. Avokadonun kremamsı dokusuyla mangonun lezzeti bütünleşiyor, biraz da lime ya da limon.

Avokado içerdiği yüksek besin değeri ve sağlığımıza faydalarından dolayı süper besin olarak kabul ediliyor. Avokado sayesinde nispeten daha az kalori alarak, vücudumuza yoğun miktarda sağlıklı yağ, birçok vitamin, mineral sağlamış oluyoruz. 100 gr avokadoda yaklaşık 15 gr yağ bulunur ve bunların çoğu sağlığımız için faydalı olan tekli doymamış yağlardır. Ayrıca 100 gr avokadoda muza göre %35 daha fazla potasyum bulunmaktadır. B, C, E ve K vitaminleri yönünden çok zengindir. Ayrıca avokado yüksek miktarda lif de içerir. Bir de yağda eriyen vitaminleri hatırlar mısınız? Avokado, beraberinde tükettiğiniz diğer besinlerden alınacak A,D, E ve K vitaminlerinin de vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlar. Avokadoyu bu kadar övdükten sonra peki ya mango?

Mangonun da avokadodan aşağı kalır yanı yok. O da özellikle yurt dışında en az avokado kadar popüler ve süper gıda olarak kabul ediliyor. Muhteşem lezzetinin yanı sıra,  içerdiği yüksek besin değeriyle, hem damak zevkine hem de vücut sağlığına hitap ediyor.  Mango yüksek miktarda lif, A, E ve K vitamini, potasyum, demir ve magnezyum içeriyor. Ayrıca mangonun kansere karşı koruyuculuğu ve antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Kısacası bu süper iki meyve de kulağa çok sağlıklı geliyor değil mi? Haydi o zaman blenderların başına. : )

Bütün malzemeleri blendera koyup püre haline gelene kadar karıştırıyoruz.

 

Malzemeler:

  • 1 adet Mango
  • 1 adet Avokado
  • ½ su bardağı Su
  • 4-5 küp Buz
  • ½ Lime ya da Limon suyu

İsteğe bağlı:

  • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 adet donmuş Yerli Muz
  • ½ çay kaşığı toz Zencefil

 

Kaynak: Avocado Mango lime Smoothie

Afiyet olsun.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yazın