Türk Kahvesiyle İlgili Az Bilinen Gerçekler

turk_kahvesi2

Türk Kahvesi hakkında az bilinen, bundan sonra da bilinmese çok da iyi olacak bir gerçeği duymak ister misiniz? Keşke duymaz olaydım diyorum ama bunu yazmaktan da kendimi alamıyorum.

Öncelikle çeşitli kahve demleme yöntemlerini aklımıza getirelim. Filtre kahve makineleri, French Press, 3. Dalga ile popüler olmuş kahve demleme yöntemleri (chemex, V60, Japanese Syphon vb). Bütün bu kahve demleme yöntemlerinde demlenmiş kahve parçacıkları ile suyu ayrıştırmak için çeşitli filtreleme ve süzme yöntemleri uygulanır. Sonrasında pürüzsüz bir kahve elde edilir ve keyifle içilir. Türk kahvesinde ise cezvede kaynatılan kahve ve su herhangi bir süzme veya filtreleme yapılmadan doğrudan fincanlara alınır. Demlenen kahve parçacıkları kendiliğinden fincanın dibine çöker. Telve dediğimiz bu kısma gelene kadar biz afiyetle pürüzsüz kahvemizi içeriz.

Peki, en eskisinden en yenisine bütün kahve demleme metodları bir şekilde süzme veya filtrelemeye ihtiyaç duyarken, Türk Kahvesi nasıl oluyor da kendiliğinden dibe çöküyor?

Şunu biliyoruz ki, Türk Kahvesi demleme yöntemi, diğer bütün demleme metodlarından daha ince öğütülmüş kahveye ihtiyaç duyar. Acaba bu kadar ince öğütülmüş kahve kullandığımız için mi kahve, demleme sonrası dibe çökmektedir? Bunu, işim sebebi ile çok sık seyahat ettiğim Etiyopya’da test etme fırsatı buluyorum. Etiyopya ofisimizde, Etiyopya kahvesinden Türk kahvesi yapılmakta. Aynı incelikte öğütülmüş kahveden yapılmış olmasına ragmen, her yudumunuzda ciddi miktarda kahve parçacıkları ağzınıza geliyor. Yani aynı incelikte öğütülmüş kahve kullanılmasına rağmen, kahve parçacıkları dibe çökmüyor.

Bunu da test ettikten sonra, artık Türk kahvesindeki kerameti açıklayabiliriz. Türk kahvesinin içine, kahve parçacıklarının dibe çökmesini sağlamak için nohut koyulmaktaymış. Evet doğru duydunuz. 3. Dalga kahve akımı ile peşinden koştuğumuz, saf, taze, bulunduğu bölgenin tüm karakteristiğini yansıtan kahve aromaları yanında, nohut ile karıştırılmış kahve içmek kulağa nasıl korkunç geliyor değil mi? O kadar da değil bence, Türk kahvesi içmeye devam edeceğim ama yine de insan nohut içtiğini düşününce bir garip oluyor : )  Herkese afiyet olsun : )

Hoşçakalın.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yazın