Avokado Nasıl Saklanır?

Avokado için en ideali oda sıcaklığında yumuşayıncaya kadar bekleyip, sonrasında afiyetle yemektir. Peki, yumuşayan avokadonuzu o an yemeyecekseniz ya da elinizde kısa sürede tüketemeyeceğiniz kadar çok avokado varsa ne yapmanız gerekir? Bu konuda da çareler tükenmiyor tabi : ) 

Ham avokadolar

Ham avokadolar

Ham avokadoların saklanması:  Avokadolarınızı mümkünse oda sıcaklığında saklamanız önerilir. Avokadolar birbirlerine değdikleri yerlerden kararabilir, o yüzden aralıklı olarak muhafaza edebilirsiniz.

– Olgun avokadoların saklanması: Olgunlaşan avokadonuzu kesmeden 2-3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Olgun avokadolar oda sıcaklığında saklanmamalıdır. Buzdolabının en soğuk yerine koymamaya dikkat edin. Bu meyveler soğuğu çok sevmiyorlar. Meyvenin dışında ve içinde kararmalar olabilir.

– Kesilmiş avokadonun saklanması:

  •  Avokadonuz ham ise:Avokadonuzu kestiniz ve henüz olmamış olduğunu fark ettiniz. Avokadonuzun içinin kararması için meyvenin açıkta kalan kısımlarına limon suyu sürüp, meyveyi tekrar bütün haline getirerek şeffaf folyo ile sarmanız gerekir. Şanslıysanız meyveyi bu şekilde buzdolabında birkaç gün beklettiğinizde meyveniz olgunlaşabilir.
  •  Avokado olgun ise: Avokadonun çekirdekli kısmının saklanması öneriliyor. Benim buna hiç ihtiyacım olmadı ama sizin ihtiyacınız olursa meyvenin açıkta kalan kısmına limon suyu sürüp, şeffaf folyo ile kapladıktan sonra buzdolabına yerleştirin.

 – Avokadonun dondurulması: Avokadonuzun fazlasını buzlukta saklayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken avokadonuzun kabuğunu soyduktan sonra güzelce ezerek ve limon suyunu da ekleyerek hava almaz bir kaba koymanız. Avokadonun havayla temasından dolayı kararması için limonun avokadonun her yerine nüfuz etmesi gerekiyor. Genleşmeden dolayı buzluğa koyacağınız kabı da tamamen doldurmamanız tavsiye ediliyor. Bu şekilde dondurduğunuz avokadonuzu 4-5 ay buzlukta saklayabilirsiniz.

Avokado Elma Muz

Avokado Elma Muz

Avokadoların olgunlaşmasının hızlandırılması: Avokado, elma, muz, armut birbirlerinin olgunlaşmasını hızlandıran meyvelerdir. Avokadonuzu yemek için sabırsızlanıyorsanız önerilen tek yol kese kağıdının içine avokado ile birlikte bu meyvelerden koymanız ve 2-3 gün beklemeniz. Bu meyveler olmadan da kese kağıdı avokadonun olgunlaşmasını hızlandırır. Buna elma ve muz gibi meyvelerden doğal olarak yayılan etilen gazı sebep olmaktadır.

 – Avokadoların olgunlaşmasının yavaşlatılması: Avokadonuzun olgunlaşmasını geciktirmek istiyorsanız avokadonuzu buzdolabına koyabilirsiniz. Ben dolaba koyarken bir kabın içine avokadolarımı peçeteye sararak koyuyorum. Böylece hem birbirlerine değmiyorlar hem de buzdolabının fazla soğuğundan korunmuş oluyorlar.

 Kolay gelsin.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yazın